دانلود فیلم های آموزشی شبکه هک امنیت | برنامه نویسی و دواپس مشاهده خدمات ما

ویدئو آموزش جامع نتورک پلاس Exam N10-008 به زبان فارسی قسمت بیست و چهار انواع لینک های WAN

Provider Links

در جلسات قبلی در مورد فناوری مجازی سازی سرور صحبت کردیم . با وجود امکان راه اندازی سرویس های شبکه به صورت مجازی , برخی از شرکت ها ترجیح می دهند سرور های مورد استفاده خود را در مجموعه خود نگه داری نکنند و هزینه های راه اندازی اتاق سرور , خرید سرور , خرید تجهیزات خنک کننده و … را متحمل نشوند و به جای آن به دیتاسنترهای معروف مراجعه می کنند و با اجاره کردن فضا در آن مکان سرویس خود را راه اندازی می کنند .

البته عموما مجموعه هایی که دارای شعب در شهرهای مختلف هستند به سمت این نوع سرویس دهی حرکت می کنند . بدین حالت تنها چالش این شبکه ها بسترهای ارتباطی برای اتصال شبکه شعب به دیتاسنترهای ذکر شده است . در دوره نتورک پلاس مبحثی به نام Provider Links وجود دارد که در مورد این روش های ارتباطی صحبت می کند

روش ارتباطی ماهواره ای Satelite :

ارتباطات ماهواره ایی

این نوع ارتباط برای مکان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد همچون مکان های روستایی که به شبکه های Wan معمول دسترسی ندارد . همچنین چنین ارتباطاتی عموما در اختیار کاربران خانگی یا شرکت ها قرار نمی گیرد . بیشتر ماهواره هایی که برای اتصال WAN استفاده می شوند در مداری بالاتر از زمین قرار دارند. استوا، حدود 22300 مایل ارتفاع دارد. بنابراین، به عنوان مثال، یک مشتری در آمریکای شمالی، با دید واضح از آسمان جنوب، می‌تواند یک دیش ماهواره نصب کند و یک مسیر ارتباطی خط دید با ماهواره در حال گردش ایجاد کند. سپس ماهواره ارسال ها را بین سایت مشتری و ایستگاه زمینی ارائه دهنده خدمات به عقب و جلو منتقل می کند. سپس ایستگاه زمینی می تواند اتصال را از طریق رسانه فیزیکی به یک IP WAN یا به اینترنت فراهم کند. در این حالت دو مشکل در ارتباط به وجود می آید ابتدا مشکل Delay که در ارتباطات voip (انتقال صدا و تصویر در بستر شبکه) به خوبی حس می شود . مشکل دوم این است که کیفیت چنین ارتباطاتی به حساسیت های شرایط آب و هوایی بستگی دارد . یعنی اگر هوا بارانی باشد یا غلظت آن بالا رود کیفیت انتقال اطلاعات تغییر می کند

digital subscriber line :

روش دیگر استفاده از خطوط DSL است . معروف ترین روش هایی که در این دسته بندی جای دارد و عموما با آن ها آشنا هستیم ارتباطات ADSL , VDSL و یا SDSL است.

ارتباطات ADSL

Leased Line :

روش دیگر ارتباطی استفاده از خطوط اجاره ای لیزلاین است . این خطوط در ایران به وفور دیده می شوند . عموما برای اجاره چنین خطوطی به نزدیک ترین مرکز مخابراتی مراجعه می کنیم و شماره تماس مبدا و مقصدی که می خواهیم از این طریق به یکدیگر متصل کنیم را اعلام می کنیم . سپس در هر نقطه یک روتر مخابراتی همچمون روتر های سری 800 سیسکو خریده می شود که از یک سمت با کابل شبکه به سوییچ شبکه متصل می شود و از سمت دیگر به سیم تلفن متصل می شود . پروتکلی که در این ارتباط در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد پروتکل PPP است . این پروتکل وظیفه احراز هویت مبدا و مقصد را برای همدیگر به عهده دارد . خطوط اجاره ای به خطوط E1 و یا T1 معروف هستند و هر کدام سرعت ارتباطی خاصی دارند .

Synchronous Optical Network :

نوع دیگری از ارتباطات Sonet است که در ویدئو آموزشی در مورد آن و مباحث CWDM و DWDM صحبت خواهیم کرد

me

79 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !