دانلود فیلم های آموزشی شبکه هک امنیت | برنامه نویسی و دواپس مشاهده خدمات ما

ویدئو آموزش جامع نتورک پلاس Exam N10-008 به زبان فارسی قسمت بیست و پنج انواع کابل شبکه و استانداردها

انواع کابل شبکه

به طور کلی سه نوع کابل شبکه وجود دارد که در دوره نتورک پلاس در این پست به بررسی آن خواهیم پرداخت . 1- کابل کواکسیال 2- کابل زوج مارپیچ که به دو دسته شیلدار و بدون شیلد تقسیم می شود . 3 – فیبر نوری

انواع کابل کواکسیال و کاربردهای آن ها

کابل کواکسیال مطابق تصویر کابلی دارای یک هسته از جنس مس برای انتقال اطلاعات و یک لایه مش جهت جلوگیری از نویز است  همچنین یک لایه PVC با حالت نارسانا بین هسته مسی و مش موجود است. از جمله موارد مصرفی این کابل می توان به راه اندازی شبکه های قدیمی بر پایه توپولوژی باس اشاره کرد و امروز برای آنتن تلویزیون ها و دوربین های مدار بسته آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که هسته مسی توسط دو لایه pvc و یک مش محافظت می شود . این کابل در برابر نویزهای الکترومغناطیسی مقاوم است. در مجموع 3 نوع کابل کواکسیال وجود دارد

کابل کواکسیال

1-کابل کواکسیال RG-59 :

این نوع کابل معمولا برای مسافت های کوتاه مانند اتصال 2 دستگاه به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد . مقاومت این کابل 75 اهم است.

2-کابل کواکسیال RG-6 :

این کابل برای اتصال شبکه های کوچک مانند شبکه های خانگی به بستر توزیع ارتباطات محلی مورد استفاده قرار می گیرد . مقاومت این کابل مانند کابل قبلی 75 اهم است.

3-کابل کواکسیال RG-58 :

این کابل در شبکه های اولیه اترنت که با استاندارد 10base2 مشخص می شدند مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت آن 50 اهم است. این نوع کابل برای اتصال کامپیوتر های خانگی به مودم های اینترنت در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت

کانکتور BNC چیست؟

کانکتور BNC برای موارد مختلفی در کابل کواکسیال مورد استفاده قرار می گیرد یکی از این موارد اتصال دو کابل کواکسیال به یکدیگر است یا نوع دارای مقاومت این کانکتور برای اتصال به سر و ته سیم استفاده می شود . همچنین به فیش هایی که برای اتصال کابل کواکسیال به دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد هم BNC گفته می شود .

کانکتور F چیست ؟

F-Connector همان فیش تلویزیون است که از یک طرف به کابل کواکسیال و از طرف دیگر به تلویزیون متصل است

کانکتورهای کابل کواکسیال

انواع کابل زوج مارپیچ و کاربردهای آن ها

کابل های زوج مارپیچ یا کابل های 8 رشته ای مرسوم ترین نوع کابل در شبکه های LAN امروزی است . این نوع کابل در دو نوع UTP و STP در بازار موجود است . در این نوع کابل هر دو رشته به یکدیگر پیچیده شده اند . اگر کابل STP باشد یک شیلد یا فویل برای جلوگیری از نویز در آن موجود است و اگر نوع UTP باشد نویز گیر ندارد . توصیه می شود کابل های شبکه UTP را کنار کابل های برق قرار ندهید .

کابل های زوج مارپیچ دارای 4 رنگ سبز , نارنجی , آبی و قهوه ای هستند که با استاندارد TIA/EIA-568 در سوکت شبکه جاگذاری می شوند. یک ویدئو این جلسه شامل سوکت زدم بر روی کابل شبکه خواهد بود

نکته ای که در مورد این نوع مدیا باید در نظر داشته باشید این است که سیم های زوج مارپیچ برای مسافت های کمتر از 100 متر مورد استفاده قرار می گیرند یعنی از نود تا سوییچی که قرار است با این نوع سیم به یکدیگر متصل شوند , باید کمتر از 100 متر فاصله باشد

سوکت زدن کابل شبکه 568a و 568b

 

انواع فیبر نوری و کاربردهای آن ها

نوع دیگر مدیای ارتباطی فیبرهای نوری هستند . فیبرنوری از جنس شیشه است و اطلاعاتی که توسط آن انتقال پیدا می کند باید به نور تبدیل شود . بهترین خصوصیت فیبرنوری این است که ضخامت این مدیای ارتباطی به شدت کم است . همچنین بیشترین سرعت انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی چند 10 کیلومتری یا چند 100 کیلومتری را پشتیبانی می کند. به طور کلی فیبر نوری به دو دسته مالتی مد و سینگل مد تقسیم می شود

فیبرنوری مالتی مد :

این نوع فیبرنوری معمولا برای ارتباطات داخل ساختمان استفاده می شود که مسافت ارتباط بین تجهیزات کمتر است . همچنین برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات ذخیره سازی دیتا با سرور های شبکه از این نوع فیبر استفاده می شود

فیبر نوری سینگل مد :

این نوع فیبر نوری برای مسافت های طولانی تر استفاده می شود مثلا ایجاد ارتباط بین دو ساختمان که فاصله 10 کیلومتری (کمتر یا بیشتر) دارند . سینگل مد یا مالتی مد بودن فیبر نوری به غیر از خود مدیا به ماژول های فیبر نوری نیز بستگی دارد . بر روی ماژول های فیبر نوری قدرت انتقال اطلاعات درج می شود مثلا ماژول 10 کیلومتر سینگل مد. همچنین دسته بندی دیگری در مورد فیبر نوری وجود دارد که بر مبنای سوکتی (کانکتوری) است که سر و ته فیبر زده می شود

نکته : ممکن است سر و ته یک پچ کور فیبرنوری از کانکتور های متفاوت استفاده شده باشد .

کانکتورهای فیبر نوری

 

کانکتور ST : مخفف عبارت straight tip (ST) connector

نوعی کانکتور که مدل نر و مادگی دارد و عموما در پچ پنل های مخابرات دیده می شود

کانکتور SC : مخفف عبارت subscriber connector (SC) یا standard connector و یا square connector

مرسوم ترین نوع کانکتور برای اتصال به پچ پنل هایی که در شبکه های سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد .

کانکتور LC : مخفف عبارت Lucent connector یا little connector و یا local connector (LC)

کانکتور LC برای اتصال به تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می گیرد . مثلا اگر بخواهیم دو سوییچ را از طریق path core فیبر نوری به یکدیگر متصل کنیم از پچ کور هایی که دو سر آن LC هستند استفاده می کنیم. یا اگر بخواهیم یک سوییچ را به پچ پنل متصل کنیم از پچ کوری استفاده می کنیم که یک سر آن LC و سر دیگر SC باشد

کانکتور MTRG : media termination recommended jack (MTRJ)  و یا  mechanical transfer (MT) registered jack (RJ)

در این مورد در ویدئو آموزشی توضیح خواهیم داد

انواع استاندارد های اترنت :

اترنت مشخص کننده استاندارد لایه دیتا لینک و فیزیکال شبکه است و انواع مختلفی دارد

استانداردهای اترنت نوع سیم یا مدیای ارتباطی ماکزیمم پهنای باند ماکزیمم طول سیم
10BASE5 Coax (thicknet) 10Mbps 500 m
10BASE2 Coax (thinnet) 10Mbps 185 m
10BASE-T Cat 3 (or higher) UTP 10Mbps 100 m
100BASE-TX Cat 5 (or higher) UTP 100Mbps 100 m
100BASE-FX MMF 100Mbps 2 km
100BASE-SX MMF 100Mbps 850 nm
1000BASE-T Cat 5e (or higher) UTP 1Gbps 100 m
1000BASE-TX Cat 6 (or higher) UTP 1Gbps 100 m
1000BASE-SX MMF 1Gbps 550 km
1000BASE-LX SMF 1Gbps 5 km
1000BASE-LH SMF 1Gbps 10 km
1000BASE-ZX SMF 1Gbps 70 km
10GBASE-SR MMF 10Gbps 26–400 m
10GBASE-LR SMF 10Gbps 10–25 km
10GBASE-ER SMF 10Gbps 40 km
10GBASE-SW MMF 10Gbps 300 m
10GBASE-LW SMF 10Gbps 10 km
10GBASE-EW SMF 10Gbps 40 km
10GBASE-T Cat 6a (or higher) 10Gbps 100 m
40GBASE-T Cat 8 40Gbps 30 m
100GBASE- SR10 MMF 100Gbps 125 m
100GBASE- LR4 SMF 100Gbps 10 km
100GBASE- ER4 SMF 100Gbps 40 km

آشنایی با تجهیزات آرایش رک و پچ پنل:

در پایان ویدئو در مورد تجهیزات آرایش رک همچون پچ پنل ها , کابل هولدر و سایر موارد صحبت خواهیم کرد

me

79 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !